blex
31 شهریور 1401 - 15:07

اربعین، معجزه‌ای که از توان درک بشر خارج است

آنها که به صحنه اربعین رفته‌اند و یا از صفحه تلویزیون آن را دیده‌اند و از رسانه‌ها دنبال کردند، می‌بینند یک معجزه‌ای است که از توان بشر خارج است.

- اخبار فرهنگی -حجت‌الاسلام محمود ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم ضمن انتقاد از نگاه‌های سطحی به ماجرای اربعین، این رویداد را یکی از نشانه‌های بزرگ خداوند برای بشریت معرفی کرد و گفت: خداوند در آیه105 سوره یوسف می‌فرماید «وَ كَأَیِّنْ مِنْ آیَةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ؛ و [برای هدایت مردم] در آسمان ها و زمین چه بسیار نشانه‌هاست که [در غفلت و بی خبری] بر آنها می‌گذرند در حالی که از آنها روی می گردانند.» لحن خداوند در این آیه گله‌مند است. می‌فرماید برای شما نشانه‌هایی قرار می‌دهم. این نشانه‌ها را می‌بینید، چرا به آنها توجه نمی‌کنید؟ چرا دنبال این نیستید که پیام‌های این نشانه‌ها را دریافت کنید؟ دلیلش در آیه بعد مطرح می‌شود «وَ مَا یُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَ.» اگر می‌خواهید از آیات خداوند بهره‌مند شوید، باید به خداوند مؤمن باشید. بزرگ‌ترین ایرادی که بر شما وارد است، این است که مشرکانه رفتار می‌کنید.

وَ كَأَیِّنْ مِنْ آیَةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَوَ كَأَیِّنْ مِنْ آیَةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَوَ مَا یُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَوَ مَا یُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَوی افزود: مشرکانه یعنی چه؟ برای تبیین این دو آیه، مصداق بارز امروزی مطرح کنیم که همان اربعین است. اربعین یکی از آیاتی است که خداوند در این زمانه برای ما قرار داده است. آنها که به صحنه اربعین رفته‌اند و یا از صفحه تلویزیون آن را دیده‌اند و از رسانه‌ها دنبال کردند، می‌بینند یک معجزه‌ای است که از توان بشر خارج است؛ رفتار مشرکانه در قبال این آیه چیست؟ این است که ما این آیه را به غیر خدا نسبت دهیم؛ مثلاً بگوییم آیا می‌دانید مردم چرا به اربعین می‌روند؟ به خاطر موکب‌هاست. پذیرایی شدن زوار امام حسین در فضای اربعین در موکب‌ها که غیر قابل انکار است، اما آیا دلیل حضور میلیونی مردم در اربعین همین است؟ آیه63 سوره انفال را می‌خوانم؛ می‌فرماید «لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِی الْأَرْضِ جَمیعاً ما أَلَّفْتَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ» اگر تو تمام امکانات زمین را در اختیار داشته باشی برای اینکه قلب‌ها را به هم نزدیک کنی، توانایی این کار را نداری. کسی که دلها را به هم پیوند می‌زند، خداست. با تعدادی موکب و تعدادی پذیرایی‌کننده که نمی‌تواند چنین جمعیتی جمع شود.

لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِی الْأَرْضِ جَمیعاً ما أَلَّفْتَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْدانش‌آموخته‌ سوربن: "اربعین" هسته‌ مرکزی "مقاومت" است

دانش‌آموخته‌ سوربن: "اربعین" هسته‌ مرکزی "مقاومت" استاربعین الگوی تازه‌ای از سبک زندگی را رقم زد

اربعین الگوی تازه‌ای از سبک زندگی را رقم زدهمراه با ایام اربعین به‌سوی سبک زندگی حسینی حرکت کنیم

همراه با ایام اربعین به‌سوی سبک زندگی حسینی حرکت کنیمامام حسین و اربعین میانبر آسمانی شدن است

امام حسین و اربعین میانبر آسمانی شدن استاربعین الگویی بومی ــ اسلامی برای ساختارهای خشک اداری است

اربعین الگویی بومی ــ اسلامی برای ساختارهای خشک اداری استانتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 751736